

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold, Silver |
| Interface | CAN |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Max Supply Current | 70 mA |
| Simplex/Duplex | Half |
| Number of Transceivers | 1 |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Number of Receive Buffers | 1 |
| Number of Transmit Buffers | 1 |
| Receiver Hysteresis | 70 mV |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 7710
Distributors
pcbx
Unit Price$0.85171
Ext.Price$0.85171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.85171 | $0.85171 |
| 10 | $0.81366 | $8.13660 |
| 25 | $0.77731 | $19.43275 |
| 50 | $0.74256 | $37.12800 |
| 100 | $0.67916 | $67.91600 |
| 300 | $0.62117 | $186.35100 |
| 500 | $0.56813 | $284.06500 |
| 1000 | $0.55320 | $553.20000 |
| 3000 | $0.53866 | $1615.98000 |
| 5000 | $0.52450 | $2622.50000 |
